Pomidorki koktajlowe – stanowisko, podłoże i podlewanie

pomidory

Uprawa pomidorków koktajlowych to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają zbyt wiele miejsca – możne je bowiem sadzić zarówno na gruncie, jak i w pojemnikach, na przykład na balkonie czy tarasie. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, a marzą ci się właśnie pomidory drobnoowocowe, zacznij od poniższego artykułu.

Stanowisko uprawy

Jeżeli wysadzasz pomidory na gruncie, możesz pozwolić sobie na stanowisko południowe – silne nasłonecznienie poskutkuje obfitymi plonami i pięknie wybarwionymi owocami. Rośliny sadzone w pojemnikach na stanowisku południowym wymagają bardzo częstego podlewania i są narażone na ryzyko poparzeń liści, dlatego lepsze będzie usytuowanie zachodnie lub południowo-wschodnie. Miejsce powinno być osłonięte od wiatru.

Podłoże

Podłoże dla pomidorków koktajlowych powinno być lekkie, przepuszczalne i delikatnie kwaśne (pH 5,5-6,5). Jeżeli twoja uprawa jest mała, możesz pozwolić sobie na zakup specjalnego podłoża, służącego do uprawy papryki i pomidorów. Jeżeli zamierzasz uprawiać rośliny na większą skalę, zastosuj mieszankę ziemi ogrodowej, torfu, kompostu i piasku. Podłoże musi umiarkowanie wilgotne, więc zaplanuj regularne podlewanie.

Podlewanie

Zazwyczaj wystarczy nawadniać rośliny co dwa dni, lecz w okresach szczególnych upałów, może być konieczne zwiększenie częstości podlewania. Pomidorki koktajlowe nawadnia się wtedy, gdy podłoże lekko przeschnie. Należy uważać, by nie zalać roślin nadmiernie – ochroną przed tym w uprawie pojemnikowej będą otwory w donicy, zapewniające drenaż.

Dodaj komentarz