Ogródek skalny – zakładanie, nawadnianie i pielęgnacja

kamień

Ogródek skalny, czyli tzw. skalniak, ujmuje nas swoją urodą. Zakładane są one na naturalnych skarpach, pochyłościach terenu lub sztucznych nasypach, a kwiaty pięknie komponują się z dobrze wyeksponowanymi kamieniami. Jeżeli planujesz założyć skalniak w swoim ogrodzie, powinieneś zastosować się do kilku wskazówek.

Przygotowanie odpowiedniego miejsca

Jeśli w twoim ogrodzie brakuje naturalnych pochyłości, masz okazję samodzielnie wykonać nasyp i zaplanować go tak, by pielęgnacja oraz nawadnianie roślin było jak najmniej problematyczne. Podkład pod skalniak może być wykonany nawet z gruzu pobudowlanego, na który nasypuje się minimum trzydziestocentymetrową warstwę ziemi.

Podlewanie skalniaka

Zależnie od usytuowania stoku będziemy musieli wybrać odpowiednie rośliny i zdecydować o częstości nawadniania. Stoki północne są chłodne, rośliny będą więc musiały być odporne na zimno i nie będą wymagać tak częstego podlewania, jak w przypadku usytuowania południowego. Bardzo istotnym jest, by nawadnianie, zwłaszcza w okresie ukorzeniania roślin, było przeprowadzane delikatnie – zapobiegnie to wypłukiwaniu gleby spomiędzy szczelin skalnych. Doskonale sprawdza się tu system automatycznego nawadniania w postaci minilinii kroplującej – cienkie i giętkie przewody można doprowadzić wprost do miejsca nasadzenia.

Chwasty i przekwitłe kwiatostany

Regularne usuwanie jednych i drugich zapewni naszym roślinom dłuższy i bardziej efektywny okres kwitnienia. Chwasty należy usuwać w jak najwcześniejszej fazie ich rozwoju – gdy są jeszcze słabo ukorzenione i nie zawiązały nasion. Natomiast przycinanie przekwitłych kwiatostanów, pobudzi rośliny do wytworzenia kolejnych pąków.

Dodaj komentarz