Nawadnianie upraw w szklarni

palmiarnia

Jeżeli zamierzasz postawić w swoim ogrodzie szklarnię, od razu zaplanuj także system jej nawadniania. Uprawa roślin owocujących, takich jak pomidory czy ogórki, wymaga częstego podlewania, dlatego, jeśli nie zawsze będziesz miał czas zająć się szklarnią, lepiej zainwestuj w nawadnianie upraw wykonywane automatycznie.

Jaki system nawadniania do uprawy szklarniowej?

Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie indywidualnego nawadniania kropelkowego, wykorzystującego niskie ciśnienie wody – bez względu na to czy uprawiasz warzywa, czy rośliny ozdobne, sadzisz na gruncie rodzimym, czy na sztucznym podłożu. Dodatkowo w tej metodzie możliwe jest zastosowanie nawadniania z nawożeniem – czyli podlewania wodą wzbogaconą w rozpuszczalne nawozy.

Urządzenia do indywidualnego nawadniania kropelkowego

Istnieją dwa główne emitery, służące do nawadniania indywidualnego:
• za pomocą kroplowników – dzielą się ona na emitery z kompensacją ciśnienia lub bez. Te pierwsze umożliwiają równomierne wykorzystanie wody na całym nawadnianym odcinku,
• za pomocą kapilar – są one bardziej wydajne, ponieważ zużywają mniej wody.

Zalety indywidualnego nawadniania kropelkowego

Przede wszystkim takie nawadnianie to duża oszczędność wody – można dobrać emitery dokładnie do swoich potrzeb, gdyż mają bardzo różnorodną wydajność (nawet od 2 do 8 l/h). Dodatkowym atutem jest doprowadzanie wody wprost w rejon korzeni, z ominięciem liści. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozprzestrzeniania się chorób grzybowych roślin.

Dodaj komentarz